Historie soutěže - Soutez medovin

Soutěž medovin
Přejít na obsah
Historie soutěže medovin
Soutěž medovin v minulosti organizovaly různé skupiny včelařů. Soutěží se účastnily medoviny amatérských výrobců z celé republiky. Jednalo se vždy o dobrovolnou činnost skupiny nadšenců, kteří se výrobě medoviny věnovali a sami hledali inspiraci v nových chutích a postupech výroby. Soutěže neměly jasná pravidla ani termíny. Jednalo se o dobrovolnou iniciativu, která, řekněme si to na rovinu, je vždy spojena s časovými možnostmi a odhodláním několika jednotlivců… Mnoho údajů ani fotek se z těchto akcí bohužel nedochovalo, nebo se nám je nepodařilo dohledat.

Soutěže v Brně začal od roku 2008 organizovat dlouholetý včelař z ivančicka, přítel ing. Miroslav Holý. Poslední ročníky soutěže se konaly na brněnském výstavišti a jsou spojeny jak s osobou Marka Lingera, tak s brněnskými včelaři. Náš tým se snaží vytvořit pravidla soutěže, která by umožnila objektivní posouzení medovin. Čerpáme zkušenosti z podobných soutěží v zahraničí a snažíme se je upravit na naše možnosti a podmínky. Z hlediska senzorického hodnocení vzorků se snažíme udržet si hodnotící tým, který má zkušenosti s degustacemi medovin různých výrobců a umí posoudit případné výrobní vady. Využíváme i zkušenosti profesionálních someliérů.
Soutěž nadále probíhá jako nekomerční. Výrobci medovin se mohou účastnit zdarma a ani organizátoři za svoji práci nepožadují žádnou odměnu. Od roku 2019 nabídneme možnost označení vítězných vzorků značkou soutěže „Medovina roku“. Zájem očekáváme především mezi profesionální výrobci.

Soutěž je zakončena setkáním výrobců a vyhodnocení nejlepších medovin, spolu s ochutnávkou všech soutěžních vzorků! Jedná se o zcela unikátní příležitost ochutnat medoviny od desítek výrobců z celé republiky na jednom místě. O ochutnávku je obrovský zájem i mezi veřejností, tyto akce proto organizujeme v rámci včelařských výstav spojených s významnými veletrhy zemědělské techniky jako je Techagro nebo Národní výstava hospodářských zvířat (obojí probíhá na BVV v Brně). Věříme, že tento způsob prezentace pomůže medovině najít si cestu ke spotřebitelům a ukáže nám všem, jak tento tradiční nápoj s mnohaletou historií doopravdy chutná.

Včelařské výstavy probíhají s podporou Jihomoravského kraje a Ministerstva zemědělství. Oběma institucím na tomto místě děkujeme za podporu!

      
Vítejte na stránkách včelařské soutěže medovin!
Český svaz včelařů, z.s., okresní organizace Brno - Město
Marek Linger  (email)
IČO: 64329747
Návrat na obsah